Na pewno zetknąłeś się z tym pytaniem, jeśli spoczywało kiedyś na Tobie zadanie tworzenia strony internetowej firmy. A może to wyzwanie dopiero przed Tobą stoi? To na pewno staniesz też przed właśnie takim pytaniem. Strona z czy bez CMS?

System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – to oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny. *[1]

Mówiąc prostymi słowami system CMS pozwala samodzielnie edytować treści na stronie bez pomocy programisty/informatyka.

 

Kiedy warto użyć CMS?

  • Jeżeli strona będzie regularnie edytowana, przynajmniej raz na miesiąc (np. w celu umieszczenia aktualności), warto rozważyć oparcie jej o system CMS.
  • Również wtedy, gdy strona jest rozbudowana, posiada wiele podstron lub kilka języków.
  • Na pewno w przypadku sklepów internetowych (choćby po to, by móc zarządzać zamówieniami czy produktami).
  • CMS jest niezbędny, jeżeli na Twojej stronie Klienci będą mieli konta z możliwością logowania.

 

Jakie są rodzaje systemów CMS?

Rozróżniamy 2 podstawowe typy systemów CMS – typu Open Source oraz autorskie.

CMS’y Open Source, np. Joomla!, WordPress!, Typo 3, Presta Shop (dla sklepów internetowych) są systemami ogólnodostępnymi. Każdy kto chce, może pobrać kopię bazowej wersji takiego systemu i zainstalować na swoim serwerze.

Zaletą takiego rozwiązania jest: łatwość w obsłudze, gotowe „od ręki” funkcjonalności takie jak: edycja treści czy logowanie, mnogość darmowych dodatków do systemów (np. moduł newsletter czy integracja z płatnościami online) i powszechność systemów. To ostatnie jest jednocześnie zaletą, ale też wadą. Dzięki popularności systemów bardzo wiele firm oraz programistów będzie potrafiło względnie szybko dokonać zmian/modyfikacji w stronie.

To wszystko przekłada się na niższe ceny stron opartych o system CMS typu Open Source.

Niestety przez powszechność kodu systemy typu Open Source są narażone na włamania, wymagają regularnych aktualizacji, a po kilku latach zazwyczaj przestają być wspierane przez twórców. To w przypadku włamania zmusi Cię do stworzenia nowej strony, a jednocześnie z dnia na dzień pozbawia widoczności Twojej firmy w sieci.

Jeżeli strona była pozycjonowana, szybko zacznie tracić też pozycje, które będzie można zacząć odbudowywać dopiero po powstaniu nowej strony.

Alternatywą jest autorski system CMS, tworzony przez agencję. Zazwyczaj jest to rozwiązanie droższe. Klienci często nie wybierają tego typu systemu, zakładając, że muszą w ten sposób wiązać się agencją tworzącą system na zawsze. Nie jest to prawdą - jeżeli agencja nie szyfruje kodu i w ramach umowy pozwala na edycję, udzielając na to pełnej zgody, bez problemu uda się znaleźć inną firmę lub programistę, który podejmie się zarządzania stroną.

Teoretycznie może okazać się, że to rozwiązanie droższe niż rozwój CMS typu Open Source z inną firmą. Tylko teoretycznie i tylko w sytuacji, gdy w systemie typu Open Source nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w silniku serwisu (systemu CMS). A często tak się dzieje, wtedy edycja/zarządzanie takim systemem przez inną agencję będzie wiązało się z podobnym nakładem pracy jak edycja systemu autorskiego.

Kod systemu autorskiego jest znany tylko agencji, która go tworzyła, co w przypadku odpowiedniego zabezpieczenia samej strony, powoduje, że nikt z zewnątrz nie zna słabych punktów systemu. Przez to trudniej jest się włamać do autorskiego systemu CMS.

Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych i włamać można się do każdego systemu (nawet Pentagonu), to zawsze kwestia czasu i pieniędzy. Zakładam jednak, że o ile Twoja firma nie jest międzynarodową korporacją, nikt nie będzie poświęcał dużej ilości czasu czy pieniędzy na włamanie do Twojego systemu CMS. Włamania do systemów typu Open Source wykorzystują znane „dziury” i często robione są przez automaty, które skanują tysiące stron z całego świata na minutę, włamując się automatycznie.

Zrzut ekranu ze  shackowanej  Joomli!

Alernatywa?

Alternatywą jest stworzenie strony bez systemu CMS. To rozwiązanie sprawdzi się przy prostych stronach, najlepiej typu „One page” (zobacz przykłady stron www podane poniżej, na stronie One page wszystkie treści technicznie są na jednej stronie, którą „scrolluje” się w dół, by zapoznać się z treścią kolejnych zakładek.

W przypadku prostych, małych stron może się okazać, że stworzenie jej bez systemu CMS będzie nawet łatwiejsze.

Strona w HTML bez sytemu CMS może być do 40% tańsza! Gdyby założyć, że średnio raz na kwartał dokonujesz zmiany w treści strony, wydając na to pieniądze, zapłacisz taką kwotę jaką wydałbyś na system CMS dopiero po 2 latach!

 

Jako praktyk dodam, że posiadanie systemu z CMS nie oznacza, że już nigdy nie zapytasz agencji tworzącej serwis o pomoc. Jest duża szansa, że mimo szkolenia i dostarczonej instrukcji obsługi prędzej czy później i tak skorzystasz z pomocy. Będzie to spowodowane chęcią dodania elementu, który nigdy wcześniej nie został zaprojektowany jako możliwy do edycji/dodanie nowego elementu lub po prostu zapomnisz jak robi się jakąś rzecz albo zwyczajnie nie będzie chciało Ci się odświeżać wiedzy z instrukcji obsługi.

 

Podsumowując temat, najlepiej poprosić agencję o pomoc w podjęciu decyzji i przedstawienie zalet oraz wad jednego i drugiego rozwiązania dla Twojego projektu, biorąc pod uwagę Twoje rzeczywiste potrzeby.

Po otrzymaniu takiego zestawienia odpowiedź powinna być jasna.

 

Poniżej zamieszczam kilka przykładów stron stworzonych w oparciu o system CMS oraz stworzone bez takiego systemu. Łatwo zauważyć, że w wyglądzie strony nie zauważysz różnicy między jednym a drugim rozwiązaniem.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem/odświeżeniem strony dla swojej firmy napisz do nas! Tworzymy strony w oparciu o systemu typu Open Source, autorski system CMS oraz bez CMS.

Chętnie się spotkamy i porozmawiamy o Twoim projekcie.

 

 

Przykłady stron typu One Page

www.concordiainvest.pl

www.mtouch.pl

www.en-so.eu

 

Przykłady bardziej rozbudowanych stron bez sytemu CMS

http://www.vw.centrumpoznan.pl

http://www.masmedia.com.pl/

 

Przykłady stron stworzonych w oparciu o system CMS

www.osiedlebrzoskwiniowe.pl

http://weba.com.pl/