Dylematy podstawowych założeń budowy aplikacji

Dylematy podstawowych założeń budowy aplikacji


Jeżeli interesuje Cię, co jest ważne przy wyborze podstawowych funkcjonalności Twojej aplikacji, to zapraszam do lektury niniejszego artykułu!

Co jest potrzebne do stworzenia dobrze działającego systemu?

Programista? Grafik? Framework (platforma programistyczna)? Product Manager?

Na wszystkie te elementy można śmiało odpowiedzieć – TAK. Jednak na zjawisko wyboru podstawowych założeń budowy aplikacji ma wpływ wiele czynników. Nie jesteśmy w stanie napisać w pigułce o wszystkim, ale skupimy się na tym, co jest z naszego punktu widzenia najbardziej istotne.

Tajemnica polega na tym, aby z całej masy funkcjonalności przekazanych na etapach różnorakich analiz wybrać materiał, który jest naprawdę istotny dla projektu. Niestety nie zrobimy tego sami. Co jest nam potrzebne do oceny? Nasz drogi Klient i jego zaangażowanie.

O ile jednak mamy zawsze dostęp do Klienta, to już nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z jego zaangażowania w tworzony projekt. Tak więc mamy kilka elementów (kolejność nie ma tu znaczenia) :

  • Pomysł (koncepcja);
  • Zaangażowanie (czynny udział);
  • Selekcja (wybór);
  • Cel (plan).

Od konceptu do efektu

Każde działanie ma jakiś koncept czy też pierwotną ideę, która przyświeca protoplaście. Starając się przygotować jak najlepszą dokumentację projektową, musimy o tym pamiętać. Nie każda funkcjonalność będzie potrzebna do realizacji założonych celów - czasami lepiej zrezygnować z kilkunastu „niezbędnych” funkcji na rzecz dopracowania podstawowych, które powinny odzwierciedlać główny cel, ergonomiczność i wygodę dla przyszłego użytkownika.

Pamiętać należy też o tzw. Enduser, potocznie zwanym „interfejsem białkowym - niekoniecznie jedna z „niezbędnych” funkcji będzie faktycznie używana. Dlaczego?

Obecne trendy wykazują, że jeżeli nie dotrzesz do oczekiwanego efektu w dwóch lub trzech krokach to znaczy, że określona ścieżka została źle przemyślana. Dokładnie tak samo wygląda w wyszukiwarce Google - czy ktoś przegląda wyniki na trzeciej-czwartej stronie? 98% ludzi powie NIE!

Zatem wprowadzanie wszystkiego do pierwszego wydania może rozminąć się z podstawowym założeniem - CELEM. Zdecydowanie proponujemy sukcesywny rozwój aplikacji, co daje większą możliwość zmierzenia się z rzeczywistymi potrzebami przyszłych użytkowników.

Pamiętajmy także, że każdy projekt ma ograniczenia. Zarówno Klient, jak też PM musi się zmierzyć z dylematami. Co? Na kiedy? Za ile? Wszystkie elementy należy planować z uwzględnieniem aktualnych zasobów, jedynie nieograniczone fundusze sprawiłyby, że zasoby i termin przestają stanowić problem. Tym samym zdecydowana większość projektów podlega dużym ograniczeniom, których granice wyznacza KLIENT, jak i dostępna Technologia. Przy realizacji każdego projektu wniosek zawsze jest jednak podobny – wszystko możemy zrobić lepiej z pomocą i zaangażowaniem Klienta.

Project Manager, związany z firmą od 1,5 roku. Jako PM na co dzień zajmuje się ograniczaniem fantazji użytkownika i wprowadzaniem aplikacji do działania w rzeczywistych warunkach. Wieloletnie doświadczenia w sektorze IT przekłada na aktualne projekty. Z zawodu ekonomista o specjalizacji Kierowanie i organizacja przedsiębiorstwem, z zamiłowania od zawsze związany z rynkiem IT. Jego pasje to żeglarstwo, turystyka oraz majsterkowanie przy obróbce drewna.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.